Zrozumieć i opisać
życie
Poznań 13-15 listopada 2023
Konferencja "Zrozumieć i opisać życie" będzie okazją do zaprezentowania najnowszych osiągnięć technologicznych i ich innowacyjnych zastosowań w naukach przyrodniczych. Chcemy wspólnie z Państwem przyjrzeć się wybranym aspektom życia z różnych perspektyw, w tym biologii strukturalnej i molekularnej, badań pojedynczych komórek i całej populacji, biologii syntetycznej i inżynierii komórkowej, a także analizy danych.
Aby konferencja była okazją do ożywionych interdyscyplinarnych dyskusji, serdecznie zachęcamy do udziału naukowców z różnych środowisk. Oprócz panelu znamienitych międzynarodowych prelegentów, wybrani uczestnicy konferencji mają szansę na wygłoszenie prezentacji, po wcześniejszej ocenie streszczenia wystąpienia przez Komitet Naukowy konferencji.
Do zobaczenia w listopadzie w Poznaniu!
Poznań 13-15 listopada 2023
Sesje
Życie na poziomie molekularnym
Biologia komórkowa jest konsekwencją interakcji molekularnych i przemian chemicznych. Dzięki bezprecedensowemu tempu rozwoju technologicznego możemy teraz przyjrzeć się życiu i zrozumieć je na poziomie pojedynczych cząsteczek. W tej sesji przedstawimy rozwój i zastosowania narzędzi molekularnych i metodologii do badania i zmiany procesów biologicznych. Od przełomowego obrazowania nanometrowego (np. obrazowanie fluorescencyjne MINFLUX o ultra-super rozdzielczości), przez sub-nanometrowe podejścia strukturalne (krystalografia makromolekularna i krio-EM), po rozwój nowych bioaktywnych cząsteczek oraz podejść terapeutycznych i diagnostycznych. Umożliwiły bezprecedensowe badania życia w rozdzielczości pojedynczej komórki. Sesja ta zgromadzi badaczy, którzy zajmują się kwestiami biologicznymi, stosując techniki pojedynczych komórek, od klasycznej cytometrii przepływowej po nowe podejścia do sekwencjonowania, aby zrozumieć złożoność życia na poziomie podstawowym.
Życie na poziomie pojedynczych komórek
Ostatnie postępy technologiczne umożliwiły bezprecedensowe badania życia w rozdzielczości pojedynczej komórki. Sesja ta zgromadzi badaczy, którzy zajmują się kwestiami biologicznymi, stosując techniki pojedynczych komórek, od klasycznej cytometrii przepływowej po nowe podejścia do sekwencjonowania, aby zrozumieć złożoność życia na poziomie podstawowym.
Życie na poziomie organizmu
Wypracowane ewolucyjnie, funkcjonowanie organizmu opiera się na skomplikowanej sieci połączeń pomiędzy różnymi typami komórek, tkanek i narządów. Zaawansowane technologie, w tym różne podejścia omiczne i obrazowanie na żywo, pomagają nam pochylić się nad tą złożonością. W tej sesji spróbujemy zająć się tą zawiłością z perspektywy całego organizmu.
Życie na poziomie populacji
Badania na skalę populacyjną nabrały prawdziwego rozpędu dzięki zastosowaniu wysokoprzepustowych technologii. Dane populacyjne zebrane w ciągu ostatnich trzech dekad stanowią podstawę do rozpoznania wielu niezbadanych zjawisk leżących u podstaw długości życia, zdrowia, dziedziczności, wzajemnych relacji i ewolucji całych społeczności. Prezentowana sesja poświęcona będzie wykorzystaniu nowoczesnych technologii do zrozumienia wizji życia z perspektywy populacji.
Syntetyczne życie
Współczesna inżynieria kwasów nukleinowych oferuje narzędzia pozwalające na tworzenie syntetycznych genów oraz racjonalne modyfikacje genomów i transkryptomów. To z kolei pozwala na inżynierię proteomów i metabolomów, i w konsekwencji umożliwia tworzenia zupełnie nowych układów biologicznych. Podczas tej sesji omówimy możliwości i ograniczenia biologii syntetycznej oraz jej wpływ na postęp w innych dziedzinach nauki.
Życie cyfrowe i wirtualne
Od wielu lat, wraz z dostępnością coraz większej mocy obliczeniowej oraz rozwojem specjalistycznych technik przetwarzania i analizy danych, podejście in silico zyskuje na znaczeniu. Obecnie jest ono szeroko stosowane do opisu, modelowania, symulacji i wizualizacji procesów biologicznych i medycznych, stanowiąc podstawę biologii obliczeniowej i biomedycyny obliczeniowej. Celem badań w tych dziedzinach jest dostarczenie wysokiej wierności opisu i przewidywania zachowania złożonych systemów biologicznych i biomedycznych. Mają one fundamentalną wartość naukową i bezpośrednio implikują powstawanie innowacyjnych rozwiązań informatycznych, które stanowią istotne wsparcie dla klinicystów w podejmowaniu decyzji diagnostycznych w obliczu coraz większej ilości dostępnych danych.
Keynote Speakers
Program
For the Institute's Jubilee celebrations, an invitation is required.
Registration on the website is only valid for 14-15 November.
Patroni
Sponsors
Scientific and Organising committee
Scientific committee
prof. Paweł Bednarek
dr hab. Krzysztof Brzeziński
dr hab. Maciej Figiel
prof. Marek Figlerowicz
dr hab. Agnieszka Fiszer
dr hab. Luiza Handschuh
dr hab. Paulina Jackowiak
prof. Michał Jasiński
dr hab. Jacek Kolanowski
prof. Piotr Kozłowski
dr hab. Krzysztof Kurowski
dr hab. Magdalena Łuczak
dr Cezary Mazurek
dr hab. Marta Olejniczak
prof. Anna Pasternak
mgr Tomasz Piontek
dr hab. Miłosz Ruszkowski
dr hab. Agata Tyczewska
dr hab. Anna Urbanowicz
prof. Eliza Wyszko
Organising committee
prof. Marek Figlerowicz
dr hab. Luiza Handschuh
dr hab. Paulina Jackowiak
prof. Michał Jasiński
dr hab. Jacek Kolanowski
mgr Agnieszka Konrad
mgr Elżbieta Kopińska
dr Natalia Koralewska
dr hab. Edyta Kościańska
dr Cezary Odrzygóźdź
dr hab. Marta Olejniczak
mgr Tomasz Piontek